
A harmincas években szárnyalt az Egyesült Államok autóipara, gyártók százai szorgoskodtak azon, hogy versenytársaiknál szebb és jobb autókat állítsanak elő, annak pedig, aki az öldöklő versenyben magára szerette volna vonni a közönség figyelmét, nagyot kellett domborítania. A barátságosnak nem mondható környezetben a Pontiac emlékezetes sikert könyvelhetett el, „szellemautója” egy kis időre ugyanis háttérbe szorította a riválisokat. Az autógyár 1939-ben a New York-i világkiállítás látogatóit nyűgözte le a General Motors „Highways and Horizons” elnevezésű pavilonjánál kiállított installációjával. A Norman Bel Geddes által összeállított tárlat középpontjában egy vadonat új Pontiac DeLuxe Six modell állt, amely egyszerre emlékeztetett éjszakai lidércre, röntgenfelvételre és megelevenedett tervrajzra. A nem mindennapi autó karosszériája ugyanis teljesen átlátszó volt, láttatva a jármű szerkezetét. Nem csoda, hogy a különlegesség elkápráztatta a nagyérdeműt és azonnal az újságok címlapjára került. Egy ideig mindenki Amerika első, átlátszó karosszériával rendelkező gépkocsijára volt kíváncsi, az újságíró-nyelv pedig hamar megalkotta a kellően hatásvadász elnevezést, a különleges Pontiacot „Szellemautó” névvel illették.
A hatalmas reklámérték mellett nem lebecsülendő, hogy az átlátszó gépkocsi a tömegek számára jól illusztrálta az autók szerkezeti felépítését, illetve érthetővé tette működésüket. Mivel az átlátszó héj minden részletet láthatóvá tett, a fémből készült elemeket dekoratív rézbevonattal látták el, a műszerfalat és a kezelőszerveket pedig krómozták. A nem mindennapi jármű kísérteties megjelenését fehér gumiból készült abroncsok tették teljessé, de ugyanebből a gumiból gyártották az összes többi gumialkatrészt is. A Szellemautó alvázszáma 3113436, motorja hathengeres, 3,6 liter lökettérfogatú, 85 lóerős szerkezet, háromsebességes kéziváltóval. A futómű a kor színvonalát tükrözte, elől független, tekercsrugós felfüggesztésekkel, hátul laprugókkal, merev tengellyel. A szokványos megoldásokhoz képest modernnek számított a hidraulikus rásegítőkkel izmosított négy dobfék.
A látványosan áttetsző Pontiac megszületésének kedvezett a korszak robbanásszerű ipari fejlődése, amelyben az egyik leggyorsabban fejlődő ágazat a vegyipar volt. A műanyagok egyre szélesebb skálája a harmincas években egészült ki az átlátszó akrilüveggel, amely nélkül nem jöhetett volna létre a „Szellemautó” sem. A polimetil-metakrilát elnevezésű átlátszó, mechanikai sérüléseket jól tűrő műanyag akkoriban már több gyártó kínálatában is szerepelt, a Rohm & Haas nevű vegyipari cég például Plexiglas néven gyártotta. A márkanév a mai napig e műanyag egyik közkeletű elnevezéseként létezik, elterjedésében pedig szerepe volt annak is, hogy a Pontiachoz hasonlóan a Rohm & Haas marketingesei is nagy dobást terveztek. Az autógyár és a vegyipari cég együttműködése nyomán összesen két darab átlátszó karosszériával rendelkező kiállítási autó született, mégpedig a DeLuxe Six és egy nyolchengeres Torpedo Eight. Az előbbi egy 1939-es szériaautó átalakításából született, amelyet aztán 1940-ben átalakítottak, mégpedig azért, hogy az átlátszó kiállítási tárgy hasonlatossá váljon a kicsivel frissebb 1940-es modellhez. Ezért aztán akrilüvegből elkészítették a megváltozott elemeket, így a hűtőrácsot, a gépháztetőt és a sárvédőket. A Rohm & Haas műhelyében egyébként a normál autókhoz használt karosszériaelemeket használták sablonként, ezek nyomán készítették el az átlátszó „Plexiglas” héjakat.
Ugyan a karosszériát előállító cég igyekezett a lehető legolcsóbban dolgozni, a kiállításra készült DeLuxe Six modell előállításának költsége csillagászati lett. A 25 ezer dolláros költség annak tükrében ijesztő igazán, ha tudjuk, hogy a kereskedésekben mindössze hátszáz dollárt kértek egy hagyományos karosszériával rendelkező utcai példányért! A mai napig létező, egyedülálló Pontiacot 1947-ig a washingtoni Smithsonian Intézetben őrizték, majd Pontiac márkereskedők egy csoportja vásárolta meg. A hetvenes években felújították, 1979-ben a Gephart család tulajdonába került, amely 2011-ben döntött az eladása mellett. A Pontiac 2011-ben az RM Auctions árverésén váltott gazdát, új tulajdonosa 308 ezer dolláros leütési áron vette meg az eredeti gumijain álló, mindössze 86 mérföldet futott régiséget!
szöveg: Szalkai Tamás, képek: Pinterest